Cela – The Cell [2000] [DVDRip] [Lektor PL] torrent, chomikuj

Baner Torrentos
Sprawdź już teraz! (LINK)

Cela Cell, The (2000)

produkcja: Niemcy, USA

data premiery: 2000-11-24 (Polska), 2000-08-17 (Świat)

reżyseria: Tarsem Singh

scenariusz: Mark Protosevich

zdjęcia: Paul Laufer

muzyka: Howard Shore

czas trwania: 107

obsada

Jennifer Lopez: Catharine Deane

Vince Vaughn: Peter Novak

Marianne Jean-Baptiste: Dr Miriam Kent

Vincent D'Onofrio: Carl Stargher

Jake Weber: Gordon Ramsey

Dylan Baker: Henry West

Patrick Bauchau: Lucien Baines

Tara Subkoff: Julia Hickson

Catherine Sutherland: Anne Marie Vicksey

Jake Thomas: Young Carl Stargher

Dean Norris: Cole

Musetta Vander: Ella Baines

Gerry Becker: Dr Cooperman

Colton James: Edward Baines

Nicholas Cascone: technik FBI

opis

Mocno przesadzone okazały się zapowiedzi filmu „Cela” Tarsema Singha, w których podkreślano aspekt psychologiczny obrazu, mającego być thrillerem o podwójnym dnie.

Nieco zużyta struktura fabularna, oparta na opowieści o seryjnym zabójcy, posłużyła tu w istocie do wyeksponowania plastycznych talentów i upodobań reżysera, który zasłynął wcześniej jako twórca znanych reklam.

Konstrukcja scenariusza jest początkowo bardzo schematyczna – maniakalny morderca Carl Stargher (Vincent D'Onorfio) dokonuje szeregu przerażających, brutalnych zabójstw na kobietach. Dzięki działaniom FBI, udaje się jednak schwytać i uwięzić niebezpiecznego psychopatę. Pozostaje jeszcze odnaleźć ostatnią ofiarę tortur Starghera, kobietę, która wedle wszelkich wskazówek, wciąż pozostaje przy życiu, choć zamknięta jest w jakiejś potwornej pułapce. Agent Peter Novak (Vince Vaughn) i jego partner robią co w ludzkiej mocy, by uratować zaginioną dziewczynę. Kiedy zwykłe środki zawodzą, wpadają na iście szatański (jak się okazuje) pomysł wykorzystania najnowszych zdobyczy wiedzy i techniki, by przeniknąć do umysłu mordercy, celem wydobycia tajemnicy o miejscu przetrzymywania ofiary. Skonstruowane bowiem przez genialnego naukowca, w oparciu o eksperymentalne metody z zakresu neurofizjologii i psychiatrii urządzenie, umożliwia spenetrowanie tych obszarów mózgu poddanego zabiegom pacjenta, które odpowiedzialne są za wyobrażenia, myśli i emocje. Zadanie wejścia w wewnętrzny świat przeżyć niebezpiecznego psychopaty, powierzone zostaje niezwykle urodziwej psycholog dziecięcej, z kliniki prowadzonej przez dr Miriam Kent (Marianne Jean-Baptiste) – Catharine Deane (Jennifer Lopez), która zdobyła już doświadczenie w stosowaniu urządzenia podczas pracy z pogrążonym w śpiączce chłopcem.

Ponętna pani psycholog musi się zatem zmierzyć z chorą i wyuzdaną psychiką Starghera, pokonując czyhające na nią niebezpieczeństwa, w postaci projektowanych fantazji seksualnych i sadystycznych maniakalnego mordercy

Właśnie obraz zmagań z napiętnowaną szaleństwem wyobraźnią stanowi główny temat filmowej opowieści, a w zasadzie raczej okazję do zaprezentowania wysmakowanych wizualnie scen, mających unaoczniać mechanizmy, rządzące nieświadomością Starghera i odmalować rozgrywającą się w mrocznych obszarach psychiki walkę dobra ze złem.

Uporczywie powtarza się przy tym motyw uwięzienia i uprzedmiotowienia, czego wyrazem ma być tytułowa cela oraz oniryczne wizje spętanej lub przyodzianej w obrożę pani psycholog, usiłującej opanować mordercze żądze psychopaty

Pretekstowość fabuły jest tak oczywista, że pojawia się wręcz pytanie, czy nie lepiej było oszczędzić widzom i twórcom męki doszukiwania się w tej historii logicznych uzasadnień.Podróż w głąb ludzkiej psychiki ma ponoć ukazać pierwotne popędy, kulturowe uwarunkowania i socjologiczny kontekst osobowości człowieka – dla kontrastu umieszczono w filmie sielskie obrazki, pochodzące z umysłu chłopca i potworne wizje, zaludniające psychikę przestępcy. Brak jednak przejrzystości w rzekomo symbolicznych obrazach frenetycznej wyobraźni i psychiki mordercy powoduje, że w szeregu malowniczych, bogatych ujęć trudno znależć sens. Odwołania do toposów mitycznych i psychoanalitycznych są zaś mętne i nieskładne.

Wymowa całej opowieści również nie odbiega od schematu, dającego się streścić w stwierdzeniu, że deformacje psychiczne, które rodzą w człowieku potwora, mają swoje źródło w urazach z dzieciństwa.Film oddziałuje zatem głównie stroną wizualną, budując pewien nastrój, poprzez kalejdoskopowe, malarskie obrazy.Wbrew natomiast powszechnym chyba obawom, niczego nie można zarzucić umiejętnościom aktorskim Jennifer Lopez, wywiązującej się z zadania wykreowania pełnej powabu i uroku postaci silnej kobiety.

General

Format: AVI

Info: Audio Video Interleave

Family: RIFF

File size: 1.37 GiB

PlayTime: 1h 42mn

Bit rate: 1761 Kbps

Writing application: VirtualDubMod 1.5.4.1 (build 2178/release)

Writing library: VirtualDubMod build 2178/release

Video

Codec: XviD

Family: MPEG-4

Info: XviD project

Codec settings: Custom Matrix

PlayTime: 1h 42mn

Bit rate: 1620 Kbps

Width: 640

Height: 272

Aspect ratio: 2.35

Frame rate: 25 fps

Resolution: 8

Chroma: 4:2:0

Interlacement: Progressive

Bits/(Pixel*Frame): 0.372

Writing library: XviD0050

Audio

Codec: MPEG-1 Audio layer 3

Family: MPEG-1

Info: MPEG-1 or 2 layer 3

Codec profile: Joint stereo

PlayTime: 1h 44mn

Bit rate: 128 Kbps

Bit rate mode: CBR

Channel(s): 2 channels

Sampling rate: 48 KHz

Resolution: 16

Writing library: LAME3.98r

Rozmiar: 1.37 GiB

sprawdź horoskop sprawdź horoskop